Blog, II.časť:    Zážitky a fotky

  •         Na začiatku úspechu je skúsiť niečo nové :-)

16.01. - 27.01.2014:     moje polročné prázdniny v Mexicu

                                                                             

Hneď z lyžovačky v Montane sme sa vrátili do Minnesoty. Mňa čakala výmena rodiny .

4. januára som menil rodinu, som u Hillovcom, kde ma už s láskou čakali. Moja host mamina je Melissa, host tatino Mike a mám 3 súrodencov: Dawsen 14 ročný, Sawyer 12 ročný a moja sestrička má 10 rokov a volá sa Bracken Elisabeth. A taktiež mám tu aj psíka Charlieho.

Hillovci sú taktiež veľmi milí ľudia a so súrodencami si dobre rozumiem. Sú síce mladší ako boli moji predošlí dvaja bratia, ale môžem s nimi podnikať zase iné dobrodružstvá. Cítim sa ozaj ako ich starší brat, ktorý sa sem-tam aj postará o svojich mladších súrodencov :-). Je to pre mňa nová skúsenosť, ale aj radosť.

Poznáme sa už dlho, lebo obe rodiny sú priatelia a stretávali sme sa už aj predtým. Veď aj na lyžopvečke sme boli spolu.

Ledva som sa trochu zohrial a zvykám si na nové prostredie, plány po výmene rodiny sú nasledovné: 

Ide sa do Mexica !!!!!!!!!

Veeeeeeľmi sa teším, ani neviem na čo viac. Či na novú, pre mňa exotickú krajinu, či na pyramídy alebo na kúpanie sa v Karibiku spolu s delfínmi alebo na cestu loďou, ktorá sa nazýva aj mrakodrap na Karibiku.

A tak 16. januára už štartujeme, smer Mexico. Ideme s autom, aby sme čo najviac videli a zažili pri našich zastávkach. Môj host otec kvôli pracovným povinnostiam nemôže ísť s nami, takže ide moja host mamina so 4 deťmi (keď do toho rátam aj seba).

Moja nová rodina ma berie na výlet do Mexica. Najskôr ideme autom, aby som cestou mohol spoznávať aj iné časti USA a potom sa naloďujeme na zaoceánsku loď, nazývanú aj "Cruise ship".

Pre vysvedčenie som si nestihol ísť, dostanem ho až po mojom návrate z Mexica.

IOWA:

Prvá zastávka je v Iowa - je 29. štát USA, pomenovaný po indiánskom kmeni Ajovov (Iowa). Hlavným mestom je Des Moines. V Iowe je veľký dôraz kladený na poľnohospodárstvo. Na veľmi úrodnej pôde sa pestuje najmä kukuricasója a chová sa dobytok. Pýchou Iowy je basketbalový tým Iowa Cubs.

Missouri:

Missouri je 24. štát USA, ku ktorým sa pripojil 10.augusta 1821. Leží v centrálnej časti USA. Je pomenovaný podľa rieky MIssouri, ktorá ním preteká. Hlavným mestom je Jefferson City, najväčším mestom je Kansas City. Jednu noc sme prespali v St. Louise.


 


Cansas City

Môj mladší braček Sawyer

Gateway, Skyline over the city, St. Louise

Pohľad z hotelovej izby v St. Louis

Arkansas:

Arkansas vstúpil do únie v roku 1836 ako 25. štát. Bol to otrokársky štát.

Arkansas 6.mája vystúpil z únie, pretože nesúhlasil s oficiálnou politikou USA, ktorej išlo o zrušenie otroctva. Nasledovala občianska vojna. Po porážke bol Arkansas znovu začlenený do únie, už ako štát ktorý oficiálne rešpektoval práva čierneho obyvateľstva.

Mestá: Little Rock, Fayetteville, Hot Springs, Fort Smith,Bentonville

 

A to sme v Arkasase: zľava-sestrička Bracken, veľký braček Dawsen, (ja), host mamina Melissa a mladší braček Sawyer.

Louisiana:

(Francúzska kolónia): vidieť vplyv francúzskej kultúry, aj ľudia sú také typy.

Bola súčasť francúzskej kolónie Nové Francúzsko. Toto územie, ktoré bolo pod správou Francúzov po väčšinu 17. a 18. storočia, nieslo svoje pomenovanie po francúzskom kráľovi Ľudovítovi XIV. Prvýkrát toto pomenovanie použil francúzsky objaviteľ Cavelier de La Salle.

Prehra Francúzskav Sedemročnej vojne (jej časť odohrávajúca sa na severoamerickom kontinente je známa ako Francúzsko-indiánska vojna) ukončenej Parížskou zmluvou v roku 1763 znamenala pre Francúzov stratu kontroly nad Louisianou. Neskôr bolo pridelené Španielsku, ktoré novo nadobudnuté územie začlenilo do svojho vicekráľovstva Nové Španielsko. Francúzsko obnovilo svoju zvrchovanosť nad západnou časťou Louisiany v roku 1800, ale  v roku 1803 ju Napoleon Bonaparte predal Spojeným štátom americkým, čím definitívne skončila francúzska nadvláda nad Louisianou.

Jeden záber na pamiatku

 

New Orleans (Louisiana):

New  Orleans sa nachádza v juhovýchodnej  Louisiani, na rieke Mississippi a je hlavné prístavné mesto mesto v USA a najväčšie mesto v Louisiane. Má okolo 1 a pol milióna obyvateľov. Je významné aj pre svoju francúzsku kreolskú architektúru, hlavne rodisko jazzu (zo slávností a festivalov je najviac pozoruhodný Mardi Gras) a svoju vynikajúcu kuchyňu.


Známe parníky  ...........

....... a typické elektručky .........

.

........ a koče ..........

..... staré sa snúbi s novým .....

St.Louis Church

JAZZ

Socha Napoleona

 

Loď Cruise ship:

Nastupujeme na"Cruise ship" alebo "Cruises". Do kajút plavidla, ktoré brázdi karibskú oblasť, sa zmestí až 3 000 pasažierov. Výletné lode sú niečo ako plávajúce hotely a zábavné centrá v jednom. Na palube takýchto kolosov nájdete všetko. A to doslova. Na svoje si prídu všetci od rodín s malými deťmi cez zaľúbených romantikov, ktorí si chcú na palube povedať spoločné „áno“, až po cestovateľov dobrodruhov. Na palubách sú kasína, bary a reštaurácie všetkých druhov. Tá pravá zábava sa však začína už na hornej palube, kde sú pre plavcov pripravené dva obrovské bazény a pre ostatných, ktorí chcú vo vode relaxovať, sú vírivky. Popoludňajšiu pohodu pri bazénoch s drinkom v ruke spríjemní živá hudba. Po príchode na palubu sa o vás dokonale postará personál. K dispozícii sú rôzne druhy izieb.  Už vyššiu cenu zaplatia tí, čo si vyberú Family Stateroom s výhľadom na more. Orientácia po lodi je aj napriek jej gigantickým rozmerom pomerne jednoduchá. Plány sú veľkolepé.


To je kolos!

Už loďou opúšťame New Orleans a vydávame sa smerom ..... Mexico.

S autom sme sa nalodili, ešte sa vyberú posledné veci z kufra auta a ideme do svojej kajuty.

 

Vpravo sú kajuty, na loď sa zmestí do 3.000 pasažierov.

Na svojej posteli mlsám koláčiky, ktoré nám priniesla služba.

Všetci pokope ....... je nám veselo a príjemne.

Interiér lode

Na palube okrem bazénov, golfu, tenisových, basketbalových a volejbalových ihrísk, či vírivky, si môžeme zahrať aj ping-pong.

 

MEXICO:   

.......... a dorazili sme do Mexica. Plavba bola super so všetkým, čo k tomu patrí.

Mexico je latinskoamerický štát v južnej časti Severnej Ameriky medzi Karibským morom, Mexickým zálivom a Tichým oceánom. Na západe je Mexiko obklopené vodami Tichého oceánu, na východe ho obmýva Karibské more a Mexický záliv. Krajina má takmer 110 miliónov obyvateľov.

Na severe hraničí s USA, na juhu s Guatemalou a Belize (259 km).

Úradným jazykom je španielčina. Okrem kontinentálnej časti patrí Mexiku tiež 277 ostrovov v Tichom oceáne a 174 ostrovov v Karibskom mori a Mexickom zálive.

V predkolumbskom období tu bola mezoamerická civilizácia. Po príchode Európanov do „Nového sveta, medzi roky 1519 a 1521 Hernán Cortés dobyl Aztécku říšu.

V roku 1535 založili Španieli svoju kolóniu Nové Španielsko s hlavným mestom Ciudad de México na mieste hlavného aztéckého mesta Tenochtitlán priamo na území vysušeného jazera. V 19. storočí získalo Mexiko nezávislosť od Španielov, ale stratili Texas a hornú Kaliforniu, Santa Fe a Nové Mexico.

Zakladateľom moderného Mexica je Benito Juárez, prvý prezident indiánskeho pôvodu. Vďaka objavu ropy v Mexickom zálive je životná úroveň v Mexicu vyššia ako v ostatných latinsko-amerických štátoch.

 

Mexico má činné sopky a je ohrozované zemetraseniami.

Luky ........ ahoj, to je pozdrav od tvojich čivavých predkov :-)

Jašterica Ingvana ....... a príroda v Yucatan a v Mexicu

Mexiko je zo svojimi záhadami a pamiatkami, ako aj farebnou prírodou a milými ľuďmi krajinou, ktorú sa každopádne oplatí navštíviť. Pamiatky a jeho krásy, ktorými je obdarené, by totiž vydali na celú knihu a nie na jeden krátky článok.

Mexiko je považované za šperk Strednej Ameriky. Je to krajina večne zasnežených vrcholkov hôr, ako aj tropických dažďových lesov, piesočných pláží, krajina zemetrasení, kontrastov bohatstva a chudoby, bohatej indiánskej ako aj koloniálnej histórie. Po stáročia bola domovom pôvodných obyvateľov Ameriky. Najmä Mayovia a Toltékovia tu zanechali svoje kultúrne dedičstvo, predovšetkým svojimi pyramídovými mestečkami.

Zaujímavé miesta:

Zaujímavých miest, ktoré stoja určite za náštevu, je v Mexiku nespočetné množstvo. Cancún na juhovýchode Mexika, Acapulco pri južnom pobreží alebo mesto Guadalajara v centrálnej časti Mexika. A hlavné mesto - Mexiko City. 


Karibik:

Šnorchľujeme .........

..... a člnkujeme sa .......

Zážitok s delfímni !

Dostal som pusu od delfínici :-). Nádherný pocit plávať a dotýkať sa delfínov.

Živý aligátor ........ ešte na tejto fotke ......

...... a vykuchaný ..........

...... a spracovaný na jedlo pre ľudí.

Veľmi zvláštny pocit, keď si predstavím, že tento predátor by ma veľmi ľahko zbaštil ako svoje potravinové sústa a ja ho teraz konzumujem.

Chutí ako kuracie mäsko. Vyskúšal som mexickú gasronómiu a konštatujem, že ich strava je dobra.

Niekoľko druhov úpravy z mäsa aligátora.

YUCATÁN:       UXMAL - hlavné mesto Májskej ríše

Yucatán - Yucatánsky poloostrov: je polostrov v Strednej Amerike, v Mexicu, oddeľujúci Mexický záliv od Karibského mora. Najväčšia časť ostrova patrí Mexicu, na juhu leží Belize a časť Guatemaly. Od Kuby ho oddeľuje Yucatánsky prieliv, ktorý lemuje Mezoamerický korálový útes., 2. najväčší korálový útes na svete.

Teotihuacán - mesto záhad:

Teotihuacán, v preklade „Miesto bohov“, láka turistov, vedcov a archeológov práve pre svoju záhadu vzniku, ktorá dodnes nebola objasnená. Pôvod tohto jedinečného miesta sa viaže k civilizácii, ktorá je omnoho staršia ako civilizácia Aztékov.

V roku 500 bol Teotihuacán najväčším mestom v Strednej Amerike, ktoré ovplyvnilo vývoj mayskej kultúry. Za pozornosť tu okrem dobre vybudovanej kanalizačnej siete stoja tiež Mesačná a Slnečná pyramída. Mesiac a Slnko podľa legendy vytvorili toto mesto. Legendy hovoria, že pyramídy majú mystickú silu a stimulujú ducha človeka.

Tula - domov bojovných Toltékov

Jedna z teórií tvrdí, že to boli práve Toltékovia, ktorí zničili mesto Teotihuacán. 

Chichén Itzá:

Mesto bolo založené začiatkom 6. storočia na polostrove Yucatán. V súčasnosti ide o najznámejšie a najlepšie zrekonštruované mayské nálezisko. Mestu dominuje pyramídový chrám El Castilla zasvätený vtedajšiemu panovníkovi. Schodiská tejto stavby sú orientované presne na štyri svetové strany a počet schodov a terás symbolizuje dni a mesiace roka.

Výnimočnosťou a raritou však zostáva efekt, ktorý vzniká počas jarnej a jesennej rovnodennosti. Tiene tu v tomto období dopadajú na pyramídu tak, že vytvárajú hadieho Boha a vzniká dojem, akoby tento had ožil a kľukato sa plazí z chrámu. Chichén Itzá má tiež zaujímavé ihrisko pre vtedajšiu loptovú hru. Na každom konci ihriska stojí chrám. Predpokladá sa, že hráči museli prehadzovať loptu cez jeden z kamenných kruhov na hornom konci múru a že sa bojovalo o život.

Monte Albán - pyramídové mesto:

Toto horské mesto, „Biela hora“, bolo domovom Zapotékov. Ide o najslávnejšiu predkolumbovskú pamiatku v Latinskej Amerike. Dodnes sa nepodarilo objasniť, ako mohli vtedajší obyvatelia postaviť takmer nedobytnú pevnosť, terasy s pyramídami a opornými stenami na ťažko dostupnej hore.

 

 

YUCATÁN:

Úradným jazykom je španielčina. Okrem kontinentálnej časti patrí Mexiku tiež 277 ostrovov v Tichom oceáne a 174 ostrovov v Karibskom mori a Mexickom zálive.

Chris-Tres-Rios

Kúpanie sa v jaskyni

Flamingos ........

Church of San Antonio, Yucatanm, Tekit

Merida

Monumento Gonsalo Guerro, Merida

Regionálne múzeum

Rôzne haciendy .........

Uxmal - hlavné mesto Májskej ríše

Trochu oddychujem a kochám sa v kráse histórie.......

....... a idem ďalej, hore a hore ......

Chitchen Itza, májska pyramída

Tu, v zeleni sa ukrývajú prekrásne pyramídy.

Mississippi:

Do roku 1763 bolo územie súčasťou francúzskej Louisiany. Potom prešlo do britského majetku ako Západná Florida. Mississippi bolo pripojené k USA ako 20. štát v roku 1817. V občianskej vojne sa pridal na stranu konfederácie ako tvrdý zástanca otroctva. V histórii bolo Mississippi veľakrát postihnuté ničivými hurikánmi. V severozápadnej časti štátu sa rozkladajú prérie. Delta rieky Mississippi je jedna z najúrodnejších oblastí na svete. 

 

Tennessee:

je štát vo východnej časti USA. Hlavné mesto je Nashville. Prezývka štátu: Štát dobrovoľníkov, (The Volunteer State). V roku 1861 vystoupil z USA a pridal sa ku Konfederácii, ktorej šlo o zachovanie otroctva. Po americkej občianskej vojne a porážke Konfederace, Tennessee prijalo v roku 1865 novou ústavu, ktorá odmietala otroctvo. Mnoho migrantov sem prišlo v hospodárskej kríze s názvom "New Deal",stavali sa vodné diela, čo prilákalo veľa pracovníkov. Tennessee sa stal centrom americkej hudobnej kultúry - rock´n´roll ( Memphis ) alebo country (Nashville ). 

Illinois: 

Simpsonovci "pochádzajú" z Springfield, ktoré je taktiež hlavným mestom.

Illinois leží na severe USA pri Michigenskom jazere. Illinois tiež susedí zo štátom Michigan, ale len vodnou hranicou v Michiganskom jazere. Najväčším mestom štátu Illinois je Chicago, hlavným mestom je Springfield, odkiaľ sú Simpsonovci. Je piatym najľudnatejším štátom USA s 12,5 milióna obyvateľov. v Chicagu sa nachádza letisko, ktoré je považované za jedno z najviac vyťažených letísk sveta.


 

Wisconsin:

Prezývku má jazvečí štát. Hlavným mestom je Madisson a najväčším je Milwaukee. Je 23. štátom v USA.

Vo Wisconsine som pomerne často, nakoľko môj dištrikt je Minnesota-Wisconsin. Príroda je tu veľmi podobná prírode, na akú som zvyknutý na Slovensku, rozdiel je v počte a vo veľkosti jazier.

Na konci dovolenky:

O takejto krásnej dovolenke, ktorú mi zabezpečila moja host rodina,  by som si nedovolil snívať ani v tých najodvážnejších snoch.

A stalo sa mi, nebol to sen, ale realita! Krásna realita.

Ako poďakovať? Slovami sa to nedá, možno iba činmi. Snáď sa mi v živote podarí poďakovať sa tým, že aj ja niekedy urobím niekoho šťastným.

Ale nikdy, nikdy na celý môj pobyt v USA nezabudnem a ľudí, ktorých som tu spoznal, zostanú navždy v mojom srdci. Ani som si nemyslel, že toľko ľudí sa do môjho srdca zmestí :-). Američania sú veľmi priateľskí ľudia, prirodzene sa usmievajú a v každom skôr vidia to dobré. Nemajú predsudky a sú veľmi priateľskí, otvorení a pripravení pomôcť.

USA will forever be a huge part of my life. Slovensko pokrvne, USA v srdci. Žiaden "homesick", veď nemôžem byť na dvoch miestach naraz, pretože mám najmenej 2 domovy.

The adventure continues ........